چگونه در word ،دو نوع شماره گذاری برای صفحات داشته باشیم؟

در کتاب ھا دیده اید که به طور مثال، صفحات ابتدایی که مربوط به مقدمه است را به صورت یونانی یا ابجد شماره گذاری می کنند و صفحات اصلی کتاب را به صورت عددی (١ و ٢ و ٣ و ٤ و …)

ممکن است بگویید دو سند (Document) ایجاد می کنند، یکی برای مقدمه و آنرا به صورت یونانی شماره گذاری می کنند و یک سند دیگر ھم برای بقیه کتاب و به صورت عددی شماره گذاری میکنند، اما شما می توانید در یک سند نیز دو نوع شماره گذاری داشته باشید.

قبل از توضیح این نکته، توضیحاتی در مورد اصول شماره زنی صفحات در ورد می دھم:

١ -درج شماره:

برای درج شماره به صفحات در ورد ٢٠٠٧ و ٢٠١٠ به تب Insert رفته و روی Number Page کلیک کنید، سپس تصمیم بگیرید که شماره در بالای صفحه یا پایین صفحه درج شود. سپس اگر مثل معمول، پایین صفحه را انتخاب کردید، Page of Bottom و سپس Plain Number 2 را انتخاب کنید تا شماره ھا در پایین، وسط صفحه درج شود.

فارسی تایپ

– شماره ھای فارسی:

اگر متوجه شدید که شماره ھا انگلیسی درج شده اند، ابتدا روی شماره صفحه اول دابل کلیک کنید. سپس در تب Home ، روی دکمه left-to-right کلیک کنید:

فارسی تایپ

٢ -تغییر نوع شماره گذاری:

اگر می خواھید به صورت یونانی شماره بگذارید، از ھمان مسیر قبل، گزینه Numbers Page Format را انتخاب کنید. (به تصویر بالا دقت کنید) پنجرهای مثل تصویر زیر باز خواھد شد:

فارسی تایپ

کافیست نوع یونانی را انتخاب و OK کنید.

٣ -حذف شماره از صفحه اول:

معمولاً صفحه اول سندھا، جلد رویی به حساب می آید و نیازی به شماره ندارد. برای حذف شماره از صفحه اول، به تب Layout Page رفته و روی دکمه کوچکی که در گوشه بخش Setup Page قرار دارد کلیک کنید. (شماره ٢ در تصویر زیر)

فارسی تایپ

در کادر Setup Page به تب Layout بروید و گزینه page first Different را فعال کنید و OK کنید. خواھید دید که شماره از صفحه اول حذف شده است. اگر گزینه even and odd Different را فعال کنید، می توانید برای صفحات فرد و زوج، دو نوع محل برای شماره گذاری و یا در کل، دو نوع header یا footer تعیین کنید. (اگر به کتاب ھا دقت کنید، صفحات زوج با فرد فرق می کنند. مثلاً در صفحات فرد، شماره در سمت راست صفحه و در صفحات زوج، شماره در سمت چپ صفحه است ) بعد از انتخاب گزینه بالا، در صفحه شماره ٢ محل عدد را بعد از دابل کلیک روی آن، تغییر دھید و ھمینطور در صفحه شماره ٣ یا ١ محل را به حالت دلخواه تغییر دھید تا در کل صفحات ھمانطور اعمال شود.

٤ -دو نوع شماره گذاری در یک سند:

برای اینکه دو یا چند نوع شماره گذاری در یک سند داشته باشید، باید سند را به چند Section تقسیم کنید. برای این کار، مراحل زیر را طی کنید. ٠ -ابتدا به صفحات خود شماره ھای مربوط به بخش اول سند را بزنید. مثلاً اگر می خواھید به بخش اول، حروف یونانی بزنید، آنرا به کل سند اعمال کنید. ١ -به انتھای بخش اول (یعنی فرضاً انتھای بخش مقدمه) بروید و آنجا کلیک کنید. ٢ -به تب Layout Pageبروید.

فارسی تایپ

٣ -روی دکمه Breaks کلیک کنید. ٤

-روی گزینه Page Next کلیک کنید:

فارسی تایپ

خواھید دید که شماره گذاری صفحات بخش دوم متفاوت می شود.

Please follow and like us:

One thought on “چگونه در word ،دو نوع شماره گذاری برای صفحات داشته باشیم؟

 1. عادل

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون

  سوالی داشتم در قسمت شماره گذاری روی صفحات
  وقتی که شماره صفحه اول رو برمیداریم ، شماره صفحات بعدی از 2 به بعد شروع میشه ، امکانش هست که از 1 شروع بشه؟؟
  ممنون

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *